»»  Roxette is Per Gessle & Marie Fredriksson.
Švédské duo Roxette má za sebou 20 let existence, 8 regulérních alb, pár speciálních alb, dva filmové soundtrack singly z celkového množství 42 singlů, asi 50.000.000 prodaných alb a téměř 20.000.000 singlů. Jejich kariéra započala na podzim roku 1985.

Za vše může muž jménem Per Hakan Gessle, narozený 12. 1. 1959 ve švédském výletním městě Halmstad na západním pobřeží, někde mezi Malmo a Goteborgem. Ten již v roce 1978 zformoval boyband a la Beatles a po několika změnách názvu ho pojmenoval "Gyllene Tider", čili "Zlaté časy". Již první album nazvané prostě "Gyllene Tider" z roku 1980 rozpoutalo ve Švédsku mánii. Pět střapatých kluků se stalo objevem roku. Následovala další alba "Moderna Tider" ("Moderní časy") 1981 a "Puls" 1982, která byla rovněž prodejními trháky.

V roce 1983 vydal Per první sólové album nazvané prostě po sobě. V té době však přestával Perovi stačit švédský prostor a zatoužil po celosvětovém úspěchu. Čtvrté album Gyllene Tider z roku 1984 neslo název "The Heartland Café" ("Kavárna Heartland") a jak název napovídá, bylo poprvé v historii kapely nazpíváno anglicky. Avšak domácí publikum skupinu kvůli cizojazyčné úpravě posledního alba více méně zavrhlo. Prodalo se pouze okolo 50.000 kusů, což by u jiného interpreta znamenalo úspěch, v porovnání s předchozími alby, která se prodávala v 250.000 nákladech, to však byl zlomový okamžik. Per album přepracoval na mini a vydal jej pod značkou Roxette v USA, ale úspěch se nedostavil. Na jaře 1985 přestává skupina formálně existovat a Per vydává své druhé sólové album "Scener" ("Scéna", "Jeviště"), avšak to je rovněž s prodejem na nějakých 20.000 kusech. Per se pomalu začíná dostávat do finančních potíží.

V tom okamžiku mu však šéf švédské pobočky EMI Rolf Nygren nabízí možnost vytvoření nového projektu. Nabídka zní, tvoje texty a hudba, a ženský vokál, to celé anglicky a následný mezinárodní úspěch. Per se tedy začíná rozhlížet kolem sebe a tu si vzpomene na jistou Gun Marii Fredriksson se kterou už spolupracuje od roku 1981, narozenou v Ostra-Ljungby ve Švédsku 30. 5. 1958. Je to právě se rozjíždějící sólová zpěvačka a Švédsko ji miluje. Poprvé se s Perem setkala na konci 70. let v jednom studiu. Od té doby se snažila prorazit s kapelami "Strul" a "Mamas Barn". Bezúspěšně. Hostovala také jako vokalistka na albech Gyllene Tider, kde se seznámila s Perem ještě blíže. Její první sólové album "Het Vind" ("Horký vítr") z roku 1984 bylo průlomem v její kariéře a druhá sólovka "Den Sjunde Vagen" ("Sedmá vlna"), která vyšla o rok později, z ní udělala miláčka švédského publika. Per ji dává nabídku, Marie chvíli váhá, nakonec souhlasí s tím, že působení v Roxette nebrání její sólové dráze. Podzim 1985, hodina zrození Roxette.V létě roku 1986 je Švédsko znovu na nohou. "Neverending Love" je první singl nové kapely Roxette a je to letní hit. Na podzim vychází první album "Pearls Of Passion", které vzniklo přepsáním Perova třetího alba "Svarta Glas" ("Černé brýle"), což byl rovněž původní název skladby "Neverending Love". Během léta 1987 Roxette vyrážejí na festivalové turné po Švédsku nazvané "Rock Runt Ricket", dobývají Švédsko a mixují první album na remix album "Dance Passion".

Per vypracovává první Roxette tričko se sloganem "Dnes Švédsko, zítra svět". Marie ještě stihne vydat třetí album "Efter Stormen" ("Po bouři"), které ji definitivně posunuje mezi švédskou hudební elitu. Roxette z prvního alba vypustí do světa další tři singly - jmenovitě "Goodbye To You", "Soul Deep" a "I Call Your Name".

Rok 1988 stráví Roxette ve studiu, v Londýně pak v létě mixují nový materiál, aby na podzim vyšlo album "Look Sharp!". To skutečně vychází a stává se ve Švédsku hitem, který překonává výsledky ABBY staré 10 let. Stává se se svými 500.000 prodanými kopiemi druhým nejprodávanějším albem v historii švédského hudebního průmyslu po albu ABBY "The Album". Jako první dva singly vycházejí "Chances" a "Dressed For Success". Evropa cosi zaregistruje, ale jinak ticho po pěšině. A pak to příjde. Doslova pohádková story jak prorazit. Per se na nějakém večírku v halmstadském klubu seznámí s jedním studentem z USA, který je ve Švédsku na výměnné brigádě či stáži. Ten člověk se jmenuje Dean Cushman a tímto dnem mění historii popu. To co nedokázali manažeři a marketingoví experti, zvládl on s přehledem. Jemu totiž Per věnuje album "Look Sharp!" a Dean po návratu do USA vnutí song "The Look" svému známému z rádia KDWB v Minneapolisu, který tu působí jako DJ. Ten skladbu párkrát pustí a lidé se začínají ptát, cože je to za skupinu. Začíná hon na Roxette. To je leden 1989. Uprostřed března volá Per Marii o půlnoci, že jsou No.1 v oficiální americké hitparádě. Ta mu poradí, aby si ty vtípky příště nechal, ale nakonec přece jen pustí rádio a pochopí, že Per nelhal. Aniž by album v USA vyšlo, aniž by existovala nějaká smlouva, Roxette vévodí hitparádě se songem "The Look". Tu noc Marie nejde spát a slaví se až do příštího poledne. Americká EMI se vzpamatovává a vydává Roxette v USA. Roxette v Americe a posléze i v ostatních zemích světa trhají hitparády a alba se dodnes prodává cca 9.000.000 kopií. Je to něco nového. Je to vkusný a inteligentní pop, ale zní tak syrově a dynamicky.

Této situace využije Per k obnovení činnosti Gyllene Tider a vydává s nimi best of album "Instant Hits" ("Instanční hity") s několika novými skladbami pod názvem "Per´s Garage" a o rok později záznam koncertu z roku 1981 ve Folkets Parku v Mjolby nazvaný "Parkliv!" a CD set "Kompakta Tider" ("Celkové hity"), který obsahuje všech pět alb Gyllene Tider.

Americká situace z března se opakuje na podzim s hitem "Listen To Your Heart" a v zimě je další singl "Dangerous" dvakrát po sobě těsně pod vrcholem, hned za Janet Jackson. Druhý singl z alba "Dressed For Success" vystupuje pouze na 14. příčku. V létě 1989 Roxette vyrážejí na evropské turné. Z Ameriky přicházejí nabídky na předskokany například pro Roda Stewarda, Aerosmith nebo Fleetwood Mac. Roxette ale chtějí vlastní turné a tak Amerika tentokrát přijde zkrátka. Turné končí před Vánoci a v té době Per dostává nabídku od jisté americké filmové společnosti, aby nahrál úvodní skladbu k novému hollywoodskému filmu. Per nemá čas psát nové skladby, a tak nabídne dva roky starou vánoční baladu "It Must Have Been Love" ("Christmas For The Broken Hearted"), kterou přepracuje a vystřihne z ní vánoční prvky. Film se jmenuje Pretty Woman, v kinech se objeví na jaře 1990 a vedle Richarda Gerea se v něm představí začínající herečka Julia Roberts. Díky filmu se Julia stává hvězdou a Roxette mají v Americe třetí hit No.1. Song "It Must Have Been Love" se stává nejhranějším songem Roxette a do konce milénia zazní jen v amerických rádiích 3.000.000 krát.

Rok 1990 je opět rokem natáčení nového alba. Ve stockholmských EMI studiích vzniká třetí album. To zří světlo světa v březnu 1991. Jeho název zní "Joyride", čili jízda radosti a podle mnoha lidí je to nejlepší popové album všech dob. "Look Sharp!" 9.000.000, "It Must Have Been Love" 10.000.000 a "Joyride" 11.000.000 prodaných kopií. A jak vznikl název "Joyride"? Jednoduše. Paul Mc Cartney v jednom rozhovoru řekl, že skládat písničky s Johnem Lennonem bylo jako jet divokou jízdu radosti. A velký fanda Beatles Per si ten rozhovor prostě přečetl. Nejprve tak nazval nový song a nakonec celé album. Právě tento pilotní singl je v USA v pořadí čtvrtou skladbou na prvním místě, zároveň však také poslední a efekt, jaký vyvolává videoklip, ve kterém se Per s Marií řítí na kapotě červeného Ferrari kalifornskou pouští, je dominový. To léto se "Joyride" na MTV hraje 12 krát za den. Roky 1991 a 1992 znamenají v Evropě Roxettemánii. Snad každý dětský pokoj zdobí plakát Roxette. Toho roku ve Švédsku vychází dokonce poštovní známka s Roxette.

Album "Joyride" je poněkud popovější a dalo by se říci více komerční. Je to ale jednoznačně nejlepší album roku. Druhý singl "Fading Like A Flower" a rovněž čtvrtý vánoční "Spending My Time" jsou v Americe No.2, v Evropě jsou obě balady velkými hity, stejně jako letní vypalovák a třetí singl "The Big L.". Na podzim začíná první světové turné nazvané "Join The Joyride World Tour 1991-1992" a Perův sen se uskutečňuje. Na plánu je Evropa, USA, Jižní Amerika, Austrálie. Turné končí v červenci 1992 po 108 odehraných koncertech během nichž skupinu vidělo 1.700.000 diváků. Dalším singlem je veselá kytarovka "Church Of Your Heart". Posledním singlem z alba "Joyride" je skladba "(Do You Get) Excited?".

Na konci léta 1992 vychází první koncertní album Roxette, nazvané "Tourism – Songs From Studios, Stages, Hotelrooms And Other Strange Places". Obsahuje šestnáct skladeb, jednak nové skladby nahrané během turné, jednak live záznamy největších hitů, b strany singlů nebo také skladby nahrané přímo v hotelovém pokoji či nočním klubu. Pilotní singl "How Do You Do!" způsobuje opět doslova šílenství a rok 1992 je vrcholem v kariéře Roxette. Vánoční balada "Queen Of Rain" jen potvrzuje dominantní pozici kapely, a ta vyhrává soutěže o kapelu roku po celé Evropě.

Marie dokončuje čtvrtou sólovou desku ve švédštině a ta se ihned po vydání stává trhákem. Jmenuje se "Den Standiga Resan" ("Nekonečná" nebo také "Věčná cesta") a vznikala v Mariiných nejtěžších životních okamžicích kdy sice byla na vrcholu s Roxette, ale její soukromý život se rozpadal a partneři ji opouštěli jeden po druhém. Marie vyráží na triumfální tažení po Švédsku, totiž na turné. Oznamuje rovněž, že má nového přítele Mikaela Bolyose a že s ním na jaře čeká své první dítě. Rovněž Per vydává ve Švédsku album svých demo snímků nazvaný "Demos 82 – 86". V té době se objevují první zprávy o rozpadu Roxette, které se ovšem hned na začátku příštího roku ukazují jako nesmyslné. V lednu vystoupí Roxette v pořadu MTV Unplugged, a to jako vůbec první neangloamerická kapela v historii. Záznam vychází na albu "Accoustic 93". Kapela ještě vydává třetí singl z alba "Tourism" - "Fingertips", který vychází jako první remix v historii singlů Roxette a plný název zní "Fingertips ´93". Marii se 29. 4. 1993 narodí dcera Inez Josephin a začíná výrazně měnit její přístup k Roxette, kteří jsou od této chvíle až druzí.

Během roku 1993 Roxette natáčejí nové album a hlavně vydávají singl "Almost Unreal", který je titulním songem k filmu "Super Mario Bros". Film je propadák, ale singl je jednou z nejlepších kytarových věcí, která kdy pod hlavičkou Roxette vznikla. A je tu cítit, kam se nová deska bude ubírat. Per si 21. srpna konečně bere svou věčnou snoubenku Asu Nordin a Gyllene Tider vydávají další best of album "Samlade Tider" ("Sebrané časy"). Nové album Roxette vzniká mimo jiné v Londýně, na Capri nebo ve Stockholmu a v březnu 1994 se Roxette vracejí s docela drsnou skladbou "Sleeping In My Car" a změněnou image, kde Marie má sotva centimetrový sestřih, zatímco Perovi bujná kštice spadá až na ramena.O tři týdny později vychází album s velkolepým názvem "Crash!Boom!Bang!". Album je kytarovější, syrovější a je tu cítit odklon od módní vlny taneční hudby, která začíná na trhu dominovat a příklon k rockovému počátku, ke kytarovým pilířům 60. a 70. let. Roxette se zkrátka vydávají po vlastní cestě a vytvářejí dalo by se říci Roxette sound. Následuje singlový epos a skvělá balada "Crash!Boom!Bang!" a letní pop pohádka "Fireworks". Ještě předtím ale Marie stihne 21. května svatbu se svým přítelem a otcem Inez Josephine - Mikaelem Bolyosem.

V září začíná druhé světové turné nazvané "Crash!Boom!Bang! World Tour 1994-1995". Během německého turné vzniká videoklip ke čtvrtému singlu "Run To You", dnes už klasické kytarové dynamické baladě. Turné míří do Jihoafrické republiky, Roxette postojí na Velké čínské zdi a jako třetí kapela ze západu smějí zahrát koncert v komunistické Číně, přímo v hlavním městě Pekingu po dvouletém vyjednávání s čínskými úřady. Turné zakončují v květnu 1995 v ruské Moskvě. USA tentokrát nenavštíví, jelikož kvůli neshodám s americkou EMI od "Tourismu" žádné další album Roxette v Americe nevyjde. Turné je po 85 koncertech u konce. Posledním singlem alba se stává slaďáček "Vulnerable". Na jaře ještě vychází album "Rarities", což je soubor b stran singlů, remixů a unplugged záznamů.

Na podzim 1995 vydává skupina k desátému výročí své existence best of album nazvané "Don´t Bore Us – Get To The Chorus! Roxette´s Greatest Hits". Prvním singlem je skladba "You Don´t Understand Me", první song, který Per napsal s někým 'zvenku', tedy ne z okruhu Roxette. Jako spoluautor se pod něj podepsal Desmond Child, autor hitů Aerosmith nebo Bon Jovi. Video k tesklivé monotónní baladě vznikalo na černobílý film na konci září na blatech na jihu Anglie. Je to asi nejsugestivnější song i klip, jaký kdy Roxette udělali. S již druhým singlem "June Afternoon" se však Roxette vracejí k veselé náladě a rovnou do ztřeštěných 60. let. Uprostřed ledna 1996 tak Per zpívá o slunečném červnovém odpoledni a Roxette opět hýbou hitparádami. Třetím singlem z alba "Don´t Bore Us – Get To The Chorus! Roxette´s Greatest Hits" je kytarová rockůvka "She Doesn´t Live Here Anymore". Krom toho Per reaktivuje svou bývalou kapelu Gyllene Tider a přivádí ji ve Švédsku ke gigantickému comebacku. Na dotaz, co si myslí o tom, že jejich nová deska "Halmstads Parlor" ("Halmstadské perly") trůní prodejní hitparádě dlouhé tři měsíce, tvrdí, že to neplánoval, že ho prostě jenom po letech bavilo zase hrát se starými přáteli. Krom toho nahrává skladbu pro Belindu Charlise, je osloven rovněž Tinou Turner či Ozzy Osbornem a nahrává s Nisse Hellbergem rock ´n´ rollové album ke knížce The Lonely Boys. V létě 1996 vyjíždějí Gyllene Tider na veleúspěšné švédské turné "Atertaget" ("Opětovné dobytí"), na jehož jeden koncert zavítá také švédský král s rodinou a jehož záznam vychází o rok později na desce "Atertaget – Gyllene Tider Live!".

Na podzim 1996 ještě Roxette stihnou vydat album svých největších balad nazpívaných ve španělštině, nazvané "Baladas En Espaňol". Marie porodí 26. listopadu druhé dítě, syna Oskara Mikaela a vydá páté sólové album "I En Tid Som Var" ("V čase jako je tento"). Per natáčí své první sólové album po dvanácti letech, tentokrát v angličtině. To vychází v květnu 1997 a pyšní se odzbrojujícím titulem "The World According To Gessle" čili "Svět podle Gessla". První singl "Do You Wanna Be My Baby?" se stává opět superhitem. Během roku následují ještě "Kix" a "I Want You To Know". 5. srpna se Per stává otcem, když mu Asa porodí syna, kterého Per pojmenuje Gabriel Titus, prý buď podle Gyllene Tider nebo značky jeho Ferrari. Na podzim 1997 Roxette vydávají své první album, na CD nosiči, nově zmasteringováno a s osmi bonusy navíc a nazvou ho "Pearls Of Passion – The First Album". Téhož roku ještě vycházejí alba rarit Gyllene Tider a Pera nazvané "Ljudet Av Ett Annat Hjarta" ("Zvuk jednoho cizího srdce") a "Hjartats Trakt" ("Kraj srdce"). Zároveň koncem roku začínají Roxette pracovat na novém albu. Per v listopadu nahrává první dema a v lednu 1998 startuje natáčení nového alba v horách ve španělském El Cortiju.

To vychází v únoru 1999 pod názvem "Have A Nice Day" a avizuje ho pilotní singl "Wish I Could Fly", excelentní great dark balada typu "Listen To Your Heart". Pokud by Roxette vydali album "Have A Nice Day" v roce 1994, bezpochyby by se stali opět vůdčím prvkem světového popu. Zlé jazyky tvrdí, že album je komerční. Možná. Ale je báječně svěží, moderní, objevné. Je to risk. Sázka do loterie. Nové album je totiž nejtanečnější věcí v dějinách kapely. Hity typu "Crush On You", "7Twenty7", "Stars" jsou totiž elektro dance popové perly a co je neméně důležité, ba snad důležitější než samotný zvuk, mají naprosto excelentní melodii. Špatný výběr singlů je však albu na škodu. Druhý singl "Anyone", průměrná balada, si nevede kdoví jak dobře a čtvrtý singl "Salvation", rovněž pokus o baladu, končí ještě hůře. Ono balady se na tomto albu, až na snad nejlepší baladu vůbec "Wish I Could Fly", moc nepovedly. Výjimkou je třetí singl, letní hit "Stars", vydaný jako disco remix, který z Roxette udělal na dva letní měsíce opět kapelu v první desítce mezi moderní hudební omladinou.

V únoru 2000 Marie vydává své best of album "Antligen – Marie Fredriksson´s Basta" ("Konečně – to nejlepší od Marie Fredriksson") a s 300 000 prodanými kopiemi získává trojitou platinu a titul královna popu. V létě vyráží na turné po Švédsku a opět vyprodává haly. Rovněž Gyllene Tider přicházejí s dalším, v pořadí už ani nejde spočítat kterým, best of albem "Konstpaus" ("Umělecká pauza").

V květnu Roxette dokazují svou pozici pilíře popu, když dostávají v Monte Carlu na "World Music Awards 2000" cenu za nejprodávanější Skandinávskou kapelu roku 1999.

Na podzim se Roxette pokoušejí o americký comeback, jednak vydávají speciální americkou reedici alba "Don´t Bore Us – Get To The Chorus! Roxette´s Greatest Hits" s novinkovými hity "Wish I Could Fly" a "Stars", jednak podnikají promo turné po největších amerických městech, složené z koncertů a televizních a rádiových vystoupení. Nakonec prohlašují, že boj o americký trh vzdávají. Během jara a podzimu pracují Roxette na novém albu a Per tvrdí, že by mělo znamenat návrat ke kytarám a odklon od tanečních věcí.V březnu 2001 vychází naprosto bezkytarový synth song "The Centre Of The Heart". Působí jako mix mezi songem "I Want You" od Savage Garden a prvním hitem Roxette "The Look". V dubnu potom vychází novinkové album "Room Service" s dokonalým bookletem. Obsah stříbrného disku je však pro mnohé zklamáním. Pouze 12 skladeb, krátká, 42 minutová stopáž, nevýrazné skladby, sound a la 80. léta. Tak by se dalo v krátkosti charakterizovat nové album. Roxette se po vydání alba "Have A Nice Day" zastavili a vydali zpět, jako by hledali záchytný bod, od kterého by mohli opět navázat na úspěch. Album není špatné, je jen průměrné, je prostě slabší než předchozí počiny. Chybí tu výrazný hit typu "Stars" nebo "Crush On You". Jsou tu sice skladby "Real Sugar", "The Centre Of The Heart" či asi nejpovedenější "Make My Head Go Pop", ale to jsou sotva poloviční, maximálně tři čtvrteční hity oproti prvně zmíněným. Balady selhaly rovněž, "Milk And Toast And Honey" je spíše slaďáček a mix mezi "Vulnerable" a "Salvation". Dobrá je "My World, My Love, My Life", ale díky bicímu automatu a krátké stopáži zde nejde provést žádné výrazné sólo. Jediná sóla jsou v kytarovce a la 70. léta "Jefferson", nejlepší kytarovce alba. Další kytarovka "Fool" zní chudě a opět je tu pocit, že to tu již jednou bylo. Jediná Mariina věc na albu balada "Little Girl" má skvěle naléhavou melodii. Perova "It Takes You No Time To Get Here" je perličkou typu "Watercolours In The Rain", "The Heart Shaped Sea" nebo "Place Your Love". Jinak je album spíše pokusem o návrat, o hledání a nenacházení. Je to krok zpět. Čerstvost předchozí desky byla vyměněna za stagnaci. Na škodu desce je její umělá snaha mít krátké skladby. Protože v takových skladbách nejde rozehrát hru nástrojů, melodií a sóla jsou zdlouhavým přepychem.

Druhým singlem je nadprůměrná kytarovka s moderním zvukem "Real Sugar" a třetím se stává ploužák "Milk And Toast And Honey", ke kterému je natočen úžasný videoklip, opět podobný videu "Vulnerable". V září Roxette vyrážejí na evropské turné "Room Service Tour 2001", které končí za dva měsíce po 25 odehraných koncertech a zrušenému turné po zbytku světa, kvůli zářijovým událostem v New Yorku. Per hned po ukončení turné na Vánoce 2001 plánuje další budoucnost Roxette. Nové album už příští rok, pokračování turné rovněž příští rok, protože tohle bylo krátké a další sólovou desku.

V polovině března 2002 začínají Roxette pracovat ve studiu na novém albu. Ve druhé polovině dubna se objevují zprávy, že Roxette vydají tento rok dvojitou kolekci svých hitů. Na jaře rychlé, na podzim balady. A na obou deskách má být pár nových songů. Hned nato je potvrzeno, že Roxette se pro tento rok stávají hlavní hvězdou show "Night Of The Proms", což neznamená nic jiného, než to, že Roxette vystoupí na turné se symfonickým orchestrem "Il Novecento" a v doprovodu pěveckého sboru "Fine Fleur". Turné je naplánováno od října do prosince 2002 a bude se odehrávat v Německu, Belgii a Holandsku.

Per se přidává k několika umělcům a přispívá na desku, která má uctít památku nedávno zesnulého frontmana skupiny The Ramones. Album "The Song Ramones The Same" vychází na jaře a obsahuje mimo jiné také Perovu verzi skladby "I Wanna Be Your Boyfriend", za kterou Per po dlouhé době sklízí nemalou chválu u švédského tisku. Marie v létě vydává album rarit nazvané "Duets", "Demos And Live Odd Tracks".

Konečně v červenci se objevuje zpráva, že chystaná kompilační alba skutečně vyjdou. Jako první vyjde album největších balad, a to na podzim a druhé album s rychlými hity je naplánováno na jaro 2003. Názvy znějí "Love Peas – The Ballad Hits" a "Power Peas – The Pop Hits". Nakonec se stahuje první část názvu takže zůstavají jen "The Ballad Hits" a "The Pop Hits". Prvním singlem se stává balada "A Thing About You", ve které se Per vrací k trošku složitějším aranžím a zabudoval do ní skvělé intermezzo, které je rovněž v závěru skladby. Jako druhá novinka se má na albu objevit skladba "Breathe". Album má rovněž obsahovat ep se čtyřmi skladbami, z nichž tři jsou starší, nicméně dosud nevydané nahrávky. Datum vydání je určen na 4. listopad. Kapela se začíná připravovat na turné "Night Of The Proms". Přípravy vrcholí.

V tom přichází rána, která mění všechny plány. 11. září Marie omdlévá ve sprše, je převezena do nemocnice, a tam ji lékaři 15. září diagnostikují malý nádor v zadní části mozku. Turné je zrušeno, rovněž všechny promo aktivity. Album ale vychází. Marie podstupuje řadu vyšetření a následně je stanovena léčba, v Mariině případě okamžitá operace. Ta se uskutečňuje 30. září a dopadá nadmíru pozitivně. Marie je propuštěna domů, nicméně má nařízený klid do konce roku. Per se vyjadřuje ve smyslu, že by se turné "Night Of The Proms" zúčastnili příští rok. Promo aktivity zůstávají do konce roku pouze na Perovi. Koncem roku ještě vychází CD box "Karlekens Guld" ("Zlato lásky"), který obsahuje všech šest Mariiných alb plus jedno se záznamem koncertu z "Antligen Sommar Turné 2000".

V lednu 2003 se Perovi a Marii dostává veliké pocty, jelikož obdrží z rukou krále Carla XVI. Gustava Královskou medaili osmého řádu 'Královskou modrou stuhu' za vynikající reprezentaci Švédska doma i v zahraničí.

V únoru vychází singl "Opportunity Nox" z druhé výběrovky, tentokráte rychlých hitů nazvané "The Pop Hits", která se na pultech obchodů objeví 24. března. Singl se stává jedinečným hned ze tří důvodů. Je to první skladba nahraná po Mariině operaci, je to první singl, ke kterému je natočen animovaný videoklip a po dlouhé době je to také první skladba, která se dočká chvály také od novinářské kritiky, která tvrdí, že to je nejlepší song od dob "Joyride", respektive "Dangerous". Známý švédský kritik Per Bjurman si sype popel na hlavu a tvrdí: „Fanoušci měli pravdu a já se mýlil, když jsem Roxette předpovídal při "Room Service" brzký konec. Toto je nejlepší song od dob "Dangerous" a jeden z Gessleho absolutně nejlepších songů. Roxette ještě zdaleka nejsou mrtví.“ Pravdou je, že singl je velice melodický a doslova nadupaný energií, ne nepodobný hitům na přelomu osmdesátých a devadesátých let.Album "The Pop Hits" vychází 24. března opět se čtyř bonusovým ep a může se pochlubit vynikajícím přebalem ve stylu párty, zpracováním skoro totožném s přebalem alba "Tourism", pravděpodobně nejlepším v historii Roxette. Pestrost, barevnost a nápad je kontrastem k mdlému a nudnému přebalu předchozí kompilace "The Ballad Hits", který je pravděpodobně nejhorším přebalem všech desek Roxette, i když samotný vnitřek bookletu je docela sympatický, a i nápad s malinovým srdcem není špatný.

Mezitím "Hits" vycházejí také v Británii a Státech, tam jsou to první vydaná alba od "Favourites From Crash!Boom!Bang!", které vyšlo v září 1994, nepočítáme-li americkou verzi "Don´t Bore Us – Get To The Chorus!" z léta 2000.

Vše nasvědčuje tomu, že okolo Pera a Marie nyní zavládne na delší dobu ticho, ale již měsíc po vydání "The Pop Hits" se fanoušci dozvídají, že Per vydává sólové album. To je po osmnácti letech opět ve švédštině, obsahuje 14 skladeb a jmenuje se "Mazarin" ("Dortík", "Zákusek"). Avizuje ho první singl "Har kommer alla kanslorna (Pa en och samma gang)", který se v rádiích objevuje v polovině května, album ho následuje 16. června. Na albu je také první plnohodnotně nazpívaný song Marií po operaci. Ta ho nahrála v první polovině dubna a mluví se o tom, že je to její skutečný návrat do života. Jeho název zní "Pa promenad genom stan". Perovi se tak povedlo připravit největší překvapení roku, nehledě na skvělé utajení. Album vznikalo v době, „kdy dny byly nejkratší a zima nejstudenější, ale zároveň je doslova naplněno atmosférou švédského léta, je velice osobní a je o Halmstadu“, jak Per prohlásil ještě před vydáním.

Ihned po vydání prvního singlu se novinářská kritika může přetrhnout v chvále na nový počin a neméně chvály se valí také na celé album. Většina kritiků dokonce tvrdí, že „Gessle nikdy nebyl lepší!“ a doslova ho donutí k tomu, aby se vydal na turné, které vlastně původně vůbec neplánoval. Singl vede švédskou chart a noviny píší, že bodový rozdíl mezi prvním a druhým místem nikdy nebyl větší. Album ještě ani nevyjde a už má zlatou desku, jen na objednávkách. Týden po vydání je platinové, týden nato už dvojplatinové. Zatímco Per vyprodává švédské koncerty, letní festivaly ostatních umělců krachují. Ještě před koncem turné, tedy ani ne dva měsíce po vydání, Mazarin překonává hranici dvěstě tisíc prodaných kusů (trojitá platina se uděluje za 180.000 prodaných kusů), noviny chválí po singlu a albu také turné. Mezitím rovněž Marie začíná pracovat na svém novém sólovém albu. Turné "Mazarin" končí poté, co ho na patnácti koncertech navštívilo přes 157.000 fanoušků. Projekt "Mazarin" vydělal Perovi 80 miliónů švédských korun a jak album tak singl vydrželi na prvních místech celé prázdniny, čímž má Per další rekord, jelikož ještě nikdy nevydržel singl i album společně na prvních místech déle jak pět týdnů. Per to protáhl ještě o dva, tedy sedm. Nakonec album vydrží na prvním místě dlouhých 11 týdnů a Per vystoupí také v Oslu a Helsinkách. Další rekord pokoří Per také na hitparádě Svensktoppen, tedy hitparádě nejhranějších skladeb ve Švédsku. "Har kommer alla kanslorna" vydrží na prvním místě neuvěřitelných dvaadvacet týdnů, tedy pět měsíců a stává se nejdéle hranou písní na prvním místě v historii.

V říjnu si Roxette zopakují úspěch z roku 2000, když v Monte Carlu na "World Music Awards 2003" získávají cenu za nejprodávanější Skandinávskou kapelu roku 2002.

Začátek roku 2004 opět patří Perovi. Oznamuje, že pracuje s Gyllene Tider na novém materiálu a že v létě vyjíždějí na turné, s albem "Mazarin" se opět dostane na první místo švédské chart a překoná tak hranici šesti platinové desky, což činí 360.000 prodaných kusů, a v prestižní soutěži největšího švédského deníku Aftonbladet Rockbjornen vyhraje ve všech čtyřech kategoriích ve kterých byl nominován, o měsíc později si úspěch zopakuje na švédských Grammy, kde získá čtyři prvenství ze sedmi nominací.

Rok po vydaní "The Pop Hits" vychází další best ofko. 24. března vychází album "Gyllene Tider 25 – Samtliga Hits" s dvacítkou toho nej, plus tři švédsky zpívaná alba s několika bonusy a vše s novým masteringem. Vydání nového materiálu je naplánováno těsně před začátek turné. A plány jsou splněny nad očekávání. 9. června totiž vychází místo plánovaného singlu, nebo maximálně ep, rovnou celé nové album "Finn 5 fel" ("Najdi pět chyb") s čtrnáctkou nových skladeb a během prvních dvaadvaceti hodin se ho prodává 123.000 kusů, čímž za jeden den získává dvojitou platinu. Turné je měsíc po zahájení předprodeje vyprodané, pár koncertů je přesunuto na větší stadiony, například koncert v Goteborgu se koná na stadionu s kapacitou 60.000 diváků a i tak je během dvou dnů vyprodán, dokonce je pokořen rekord návštěvnosti, Gyllene Tider překonají i samotného Bruce Springsteena. Nakonec je překonán 8 let starý rekord v počtu prodaných lístků na jedno turné, Gyllene Tider trumfli sami sebe a svůj rekord 301.000 vstupenek z roku 1996 překonali o dalších téměř 200.000 lístků, když celkový prodej vstupenek činí téměř půl miliónů lístků.

Po dvou letech od operace se na scénu vrací Marie. Koncem října vychází její sedmé sólové, první anglicky nazpívané album "The Change". To sklízí chválu u kritiky, nicméně prodejní čísla již tak optimistická nejsou. Album vychází i za hranicemi švédského království, ale tuto událost téměř nikdo nezaznamená. I doma ve Švédsku se album zlatu pouze přiblíží.

Počátkem roku 2005 Per opět posbírá spolu s Gyllene Tider několik cen a ačkoli ještě na podzim oznamoval, že příští rok stráví na odpočinku, nyní ohlašuje, že nové album vyjde ještě letos. Na apríla ještě fanklub potrápí fanoušky aprílovou zprávou o tom, že Roxette vydávají novou desku, nicméně hned nato Per potvrzuje, že již ve studiu pracuje na nové sólové desce, která bude pro tentokrát v angličtině a dodává, že album se na pultech obchodů objeví někdy v závěru roku.

Na podzim se zcela neočekávaně v médiích objevuje Marie, aby zahájila svou první výstavu obrazů a zároveň světu oznámila, že je definitivně vyléčena a pracuje na nové sólové desce.

Koncem léta se objevuje první informace o Perově novém albu a veřejnost se dozvídá, že se nebude jednat jen o nové album, ale hned o celý nový projekt. Ten dostává do vínku jméno "Son Of A Plumber" a Per o něm prohlašuje, že se jedná o jeho skutečný debut a zároveň hudební odkaz. Album vychází koncem listopadu nejprve ve Švédsku a již během prvního dne získává platinu. Jak jinak. Celé album je vlastně Perovým pokusem vzdát hold kapelám, na kterých vyrostl. Fanoušci jsou rádi, že Per nezahálí a připravil nové album, ale stále doufají, že časem se k Perovi opět přidá zase Marie a Roxette to znovu rozjedou. A jejich přání se jim splňuje ještě ten samý měsíc.

Per jede do Londýna převzít cenu BMI za 4.000.000 odvysílání skladby "It Must Have Been Love" v amerických rádiích a 2.000.000 odvysílání skladby "Listen To Your Heart", která se zároveň v podání formace D.H.T. stala taneční skladbou roku. Zcela překvapivě se s ním na pódiu objevuje také Marie, poprvé po téměř třech letech. A ani ona ani Per nešetří optimistickými větami věnovanými budoucnosti Roxette. Fanoušci mají letos vánoce o měsíc dříve.

V březnu a dubnu 2006 vydal Per album "Son Of A Plumber" také v několika zemích Evropy a v dubnu a květnu vyrazil na promo turné. V červnu se potom po třech a půl letech sešel s Marií, aby ve studiu na švédském venkově, ve kterém vznikl i "Mazarin", natočil dvě nové skladby pro připravované podzimní greatest hits album. Marie v červnu ještě stihla vydat nové album "Min Bäste Vän". Na něm přezpívala své nejoblíbenější skladby z přelomu šedesátých a sedmdesátých let.Na konci prázdnin přinesla snad všechna světová média zprávu o tom, že Roxette jsou zpět. V září Roxette vydávají po třech a půl letech novinkový singl "One Wish", který co se zvuku týče, kráčí ve stopách posledního singlu "Opportunity Nox". O měsíc později vychází album "A Collection Of Roxette Hits - Their 20 Greatest Songs" a zároveň 4 CD plus 1 DVD box set "The Rox Box" se spoustou hitů, rarit a koncertem MTV Unplugged. "One Wish" se ve Švédsku stává největším hitem od "The Center Of The Heart", a prakticky druhou nejúspěšnější skladbou za posledních deset, dvanáct let a mimořádně úspěšná je také například ve Španělsku nebo Finsku. Roxette vystoupí v několika televizních show a vrcholem promoakcí je vystoupení (předtočené) v pořadu "Världens barn" a především na show BRAVO 50, které ač původně mělo být také předtočené, je nakonec živé. Marie i Per vystoupí před několika tisícovým davem a publikum je za to odmění potleskem ve stoje. Ač to tak původně nikdo neplánoval, ono to vypadá jako skutečný návrat Roxette.

Další vývoj však už tak veselý není. Asi každý si všiml, že Marii dělá po prodělané operaci problém koordinovat své pohyby. Proto všechna živá vystoupení musí být předtočena. Je jasné, že Marie nemá sílu na hektický život během natáčení, promo i turné. Per není zcela spokojen s druhým novinkovým singlem "Reveal" a tak vznikají dva remixy. K singlu není ani natočen videoklip a singl vychází pouze v omezeném nákladu. Návrat Roxette se tak stává vlastně jakýmsi posledním sbohem, i když stále ještě neoficiálním.

Per spojuje to nejlepší z alb "Mazarin" a "Son Of A Plumber" a v červnu 2007 vydává následovníka "Mazarinu", tedy švédsky nazpívané album s feelingem šedesátých a sedmdesátých let "En händig man". Následuje další švédské turné, nicméně ani album ani turné nesklízí takové úspěchy, jako projekt "Mazarin". I tak se ale jedná o nejprodávanější počin roku.

Mariin manžel Mikael Bolyos vydává v červnu své první album "A Familly Affair" a v několika písních se o vokály postará také Marie.

V říjnu vychází biografická kniha o Peru Gesslovi nazvaná "Att vara Per Gessle", jejíž součástí je také album s průřezem perovy tvorby, kolekce 9 demo snímků z rozmezí let 1977 až 1990. A další překvapení se koná ještě stejný měsíc, kdy jako bonus k deníku Aftonbladet vychází kolekce perových největších hitů "Kung av sand - En liten samling 1983-2007". Do třetice v prosinci vychází DVD se záznamem koncertu z perova letního turné "En händig man pa turné". Mimo to ještě Per pod hlavičkou Son Of A Plumber vydává nový singl "Shopping With Mother". Ani Marie nezahálí a rovněž v prosinci vychází její výběrové album nejlepších balad nazvané "Tid för tystnad - Marie Fredrikssons Ballader" s novinkovou skladbou "Ordet är farväl".

V květnu 2008 Per vydává reedici svého 11 let starého, jediného anglického, "The World According To Gessle". K původním 13 skladbám přidal Per dalších 27 demo snímků, b-stran singlů a vyřazených skladeb a vydal je na dvoudiskové čtyřiceti skladbové edici. Na podzim se mu povede překvapit fanoušky a vydává druhé abglicky zpívané album "Party Crasher". Zatímco "The World According To Gessle" bylo výrazně kytarové a Per na něm použil motivy ze svých šedesátých let, jeho následovník čerpá motivy z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let a stojí především na samplech. První singl "Silly Really" debutuje na prvním místě švédské singlové hitparády a album získává platinovou desku.

Per prohlašuje, že by rád vyjel na klubové turné, ale nikdo tyto řeči nebere příliš vážně, protože takhle mluvil Per už při vydání projektu Son Of A Plumber. Začátkem roku 2009 nicméně ohlašuje, že na evropské klubové turné skutečně vyjíždí. Během jara vyjde album "Party Crasher" ve většině evrospkých zemí a v dubnu Per vyráží na turné, v jehož rámci zavítá také 23. dubna do pražské Lucerny.

Týden před ukončením turné však přichází zpráva, která působí podobně, jako zpráva o Mariině nádoru, jen s opačným účinkem. Po pár dnech spekulací Per Gessle a Marie Fredriksson na tiskové konferenci v belgických Antverpách oznamují, že Roxette se definitivně vracejí. Dále oznamují, že Roxette budou hlavní hvězdou festivalu Nokia Night Of The Proms, na kterém měli vystoupit již v roce 2002, ale díky Mariině nádoru museli svou účast zrušit. Comeback je skutečný, kromě turné je prvním přáním Pera a Marie natočit nové úžasné album.

Práce na něm začínají prakticky ihned po ukončení Perova turné, takže již během července vznikají ve studiích AGM ve Vallarum a Tits'n'Ass v Halmstadu první demosnímky. V říjnu Roxette zahajují turné Night Of The Proms, které se stává jejich velkým návratem na pódia a je prakticky vyprodané. Během volných chvil mezi koncerty vznikají na hotelových pokojích první skladby pro nové album, v prosinci 2009 při finále turné je jich hotovo již sedm. Uprostřed zimy 2010 se Roxette vracejí tentokráte již do studia ve Stockholmu, aby pokračovali v práci na novém albu, jehož pracovní název zní "Roxette 2010" a jehož vydání je naplánováno na poslední kvartál roku 2010.